Drukuj

Najnowszy numer

chn1-2017 okadka

Drogi Czytelniku,

Drogi Czytelniku,
w 2017 roku świętujemy jubileusz 500-lecia Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra augustiańskiego mnicha i doktora teologii. Jest to doniosłe wydarzenie dla Luteran, ale także dla chrześcijan czerpiących z ducha reformacji. Reformacja to ponowne formowanie, odnowa w postrzeganiu Boga i Kościoła. Reformacja Lutra wniosła do chrześcijaństwa odświeżenie i po dziś dzień kładzie podwaliny dla dalszych odkryć i przemian myślenia.

Zreformowany kościół porzucił narosłą przez wieki tradycję, zwracając się do źródeł chrześcijaństwa. Dzięki temu wytyczona została jakby nowa, nieprzetarta dotychczas droga. Dziś, 500 lat później w XXI wieku warto przypomnieć sobie powody, cele, ale i trudności jakie wiązały się z nowym niejako definiowaniem chrześcijaństwa. Pomoże to człowiekowi wykrzesać w sobie motywację do reformowania własnego myślenia o Bogu. Reformacja była ważna, ale z pewnością nie
ostateczna. Kościół musi ciągle na nowo się reformować i naprawiać po to, by funkcjonując we współczesności nadal skutecznie głosić niezmienną Ewangelię o zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie. Dziedzictwo reformacji przetrwało próbę czasu pozostawiając swoisty odcisk na całym Chrześcijaństwie.

Nasze czasopismo „Chrześcijanin” również przechodzi małą reformację, toteż w roku 2017 ukazuje się podwójny numer wiosenno- letni. Zmienia się także cena czasopisma i warunki prenumeraty, co powinno, jak wierzę ułatwić dostęp do korzystania z zawartych w nim treści. Ufamy, że wprowadzone zmiany przyniosą same korzyści.

Szczególnie zachęcam do przeczytania artykułu Mariusza Muszczyńskiego o tym, jakie zmiany zapoczątkował Marcin Luter, a następnie do zapoznania się z tekstem Daniela Romańczyka „Od Reformacji do Ruchu Zielonoświątkowego”, w którym Czytelnik znajdzie zarys historyczny przemian w kościołach, prowadzących w efekcie do wyłonienia się na początku XX wieku ruchu zielonoświątkowego. W kwietniu bieżącego roku odszedł do Pana brat Michał Hydzik, wieloletni Prezbiter Naczelny Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, wielki mąż Boży, pastor, sługa kościoła i ceniony przez wszystkich autorytet. Jego sylwetkę w nocie biograficznej przybliża pastor Edward Lorek. Na koniec polecam ciekawe opracowanie badań Agnieszki Prokopczuk o chrześcijańskim wolontariacie i przywództwie.

 

 

Zapraszam do czytania.

 

Oliwer Cieślar
redaktor naczelny czasopisma „Chrześcijanin

 

 

SPIS TREŚCI

CHN1-2017 spis