Różne brzmienia Bożej chwały

Różne brzmienia Bożej chwały

Weronika Czajko w wtorek, 07 sierpnia 2012

Page CXVI (Strona 116) to grupa muzyków z Denver w USA, którzy przez współczesne aranżacje wydobywają piękno starych chrześcijańskich hymnów. "To jedne z najbogatszych w treści, najbardziej głębokich i poruszających utworów muzycznych, jakie w ogóle zostały skomponowane. Pragniemy, by kościoły odkrywały je na nowo, by stawały się znane i bliskie kolejnym pokoleniom" - mówią.

Nazwa zespołu odnosi się do 116 strony książki Siostrzeniec czarodzieja C.S. Lewisa. W symbolicznej opowieści o stworzeniu świata Aslan powołuje Narnię do istnienia: "W otaczającej ich ciemności wreszcie coś się działo. Z tak daleka, że Digory nie mógł nawet rozpoznać kierunku, zaczął dochodzić jakiś śpiew. Niekiedy wydawało mu się, że głos dobiega ze wszystkich stron jednocześnie, a niekiedy, że wydobywa się spod ziemi. Jego niskie, głębokie tony mogły być głosem samej ziemi. Ta pieśń nie miała słów, trudno nawet było powiedzieć, że miała jakąś melodię. Był to jednak najcudowniejszy dźwięk, jaki Digory kiedykolwiek słyszał, poza wszelkimi porównaniami, tak cudowny, że aż wprost trudny do zniesienia." (Siostrzeniec czarodzieja, C.S. Lewis 1955, tłum. Andrzej Polkowski)

Zespół udostępnił składającą się z 7 utworów składankę hymnów do pobrania za darmo. Wystarczy odwiedzić ich stronę na portalu NoiseTrade, podać adres email i kod pocztowy. __